Aktualności

8 paź 2021

Nowa Diorama przyrodnicza w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie

Żaba moczarowa siedząca na liściu lilii wodnej.Dzięki środkom unijnym zbudowaliśmy realistyczną wystawę przyrodniczą w Naszym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Otwarcie odbyło się w 7 października 2021 r.
Po 5 miesiącach prac, nadszedł długo oczekiwany moment otwarcia najnowszej wystawy edukacyjnej w naszym Ośrodku, którą jest diorama przedstawiająca Nadwarciańskie łąki trzęślicowe oraz fragment starorzecza. 

Instalacja, która do złudzenia przypomina wyjęty z natury fragment ekosystemu nadwarciańskich łąk i koryta rzeki wyposażona jest w ręcznie wykonane eksponaty – modele 47 gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie Nadwaciańskiego Parku Krajobrazowego oraz kolekcja modeli 30 jaj nadwarciańskich gatunków ptaków.
To najbogatsza w gatunki diorama tego typu w okolicy.

Dodatkowo, nastrój tworzy teatralne oświetlenie i specjalnie zaaranżowana warstwa dźwiękowa, przypominająca realistyczne otoczenie brzegu Warty. 

Diorama została wykonana przez firmę Kat City Art z Katowic, Pani Milena i Przemysław Iwaniukowie wykonali ogrom pracy związany ze stworzeniem tego przepięknego dzieła.

Wymagała odpowiedniego planowania i wykonywania wielu etapów, które nie są widoczne dla oglądającego, a bez których diorama nie wyglądała by tak samo. Największy wpływ na czas wykonania miało środowiska pokazywane na dioramie, zarówno łąka trzęślicowa jak i fragment starorzecza. Oba te środowiska wymagały pozyskania, a później spreparowania, pomalowania i zasadzenia dużej ilości traw oraz zamontowania wielu modeli roślin, płazów, itp. Bardzo ważna była też logistyka i praca w terenie. Pozyskanie wszystkich materiałów z terenu potrzebnych do wykonania dioramy. Udało się to zrobić sprawnie dzięki wielkiej pomocy Pani Doroty, która, jeździła z nami przez kilka dni, najpierw aby wykonać zdjęcia do tła, a później pozyskać wszystkie trawy. Wymagało to ze strony Pani Doroty wcześniejszego uzgodnienia chociażby z właścicielem łąki aby jej nie kosić. 

-Mówią Milena i Przemysław Iwaniukowie

Praca nad dioramą trwała 5 miesięcy, podczas których zespół Kat City Art ciężko pracował. Ich dzień pracy trwał średnio 14h dziennie! Jak mówili „mało w tym czasie spaliśmy” lecz nie wpłynęło to na jakość wykonania, która jest bardzo wysoka. Samo zebranie i przygotowanie traw do sadzenia trwało około 40h a kolejne 40h trwało sadzenie samej tylko łąki.  

Aby środowisko wyglądało jeszcze bardziej naturalnie zastosowaliśmy podkład naturalnego pochodzenia udający zasuszoną na łące trawę. W dioramie zasadzonych zostało kilkadziesiąt modeli roślin, których wykonanie w pracowni zajęło nam ponad 40 dni. Wykonanie środowiska wodnego należy do skomplikowanych prac i czasochłonnych. Na wodę zastosowaliśmy formatkę z pleksi. Pleksę pokryliśmy warstwami przeźroczystej żywicy, w której zatopiliśmy rzęsę wodną i modele liści roślin związanych ze środowiskiem wodnym

– Mówią wykonawcy dioramy

Na dioramie przedstawione są aż 47 gatunków roślin i zwierząt, które możemy spotkać na terenie łąk i Nadwarciańskich terenów wodno-błotnych. Rośliny, które możemy zobaczyć to np.: mieczyk dachówkowaty, kukułka krwista, czarcikęs łąkowy, starodub łąkowy, kozłek lekarski, żywokost lekarski, grążel żółty, grzybienie białe, strzałka wodna i wiele innych. Natomiast modele zwierząt przedstawiają np. przeplatkę aurinię, czerwończyka dukacika, czajkę, dudka, kumaka nizinnego, żabę moczarową, rożankę, leszcza, płoć, błotniarkę stawową, zatoczka rogowego oraz inne gatunki różnych środowisk zamieszkujących Nadwarciańskie tereny.

Zespół Kat City art. wykonał dla nas również przepiękne modele 30 jaj ptaków oraz modele przedstawiające przeobrażenie zupełne (na podstawie motyla – pazia królowej) i niezupełne (na podstawie ważki – łątki dzieweczki).

Nasze wielkie otwarcie uświetnili swoją obecnością między innymi:
Pan Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego,
Pani Małgorzata Knapczyk – Dyrektor Departamentu Korzystania i Informacji o Środowisku,
Pani Marzena Andrzejewska-Wierzbicka z Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatem,
Pan prof. UAM dr hab. Julian Chmiel, który przedstawił porywający wykład na temat łąk Nadwarciańskich,
Pan Andrzej Bernat – reprezentujący Zarząd powiatu Słupeckiego,
Pan Rafał Śniegocki – Dyrektor ZPKWW, który wygłosił wykład  „Program Edukacji Przyrodniczej OEP szansą na podniesienie standardów w budowaniu lokalnego partnerstwa”,
Pan Daniel Lisek – Zastępca Dyrektora ZPKWW, który poruszył ważne kwestie dotyczące ratowania wydm śródlądowych oraz ginącego gatunku rycyka. 
Pan Jerzy Orchowski, który zaprezentował diaporamę przedstawiającą piękno fauny i flory Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Pan Jerzy jest cenionym fotografem, radnym powiatu słupeckiego, który od wielu lat przy pomocy aparatu uwiecznia niezwykłe piękno naszego regionu.

Diorama jest dostępna dla odwiedzających Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie osób nieodpłatnie, jednak ze względu na restrykcje sanitarne należy wcześniej umówić się na zwiedzanie kontaktując się z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego stworzył wystawę w ramach projektu „Edukacja
ekologiczna mieszkańców województwa wielkopolskiego na rzecz zrównoważonego rozwoju” finansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Diorama kosztowała 86 tyś. zł.

 

Powiększenie
Kontrast