II etap konkursu Moja Wielkopolska
W dniach 31 marca – 2 kwietnia br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie odbył się drugi etap VIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie, połączony z warsztatami przyrodniczo-krajoznawczymi. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Poznaniu, Zespół Szkół Odzieżowych im. Władysława Reymonta w Poznaniu oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu. Jego celem było propagowanie wśród młodzieży gimnazjalnej wiedzy na temat historii, kultury oraz środowiska przyrodniczego Wielkopolski, a także pobudzanie zainteresowania „małą ojczyzną”. Do drugiego etapu zakwalifikowano 20 uczestników, którzy w nagrodę wraz z opiekunami zostali zaproszeni do udziału w trzydniowych zajęciach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Pierwszego dnia pobytu zadaniem uczestników konkursu była prezentacja uprzednio przygotowanego projektu jednodniowej wycieczki szkolnej, której tematem przewodnim jest życiorys ciekawej osoby (życiorysy ciekawych osób). Trasa wycieczki powinna obejmować jedną lub kilka form ochrony przyrody z terenu Wielkopolski. Prezentacje oceniało jury, w skład którego weszli: Robert Michał Czerniak – Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej, dr Paweł Szablewski ze Starostwa Powiatowego w Słupcy, Prezes Słupeckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Adam Michalczyk z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz przedstawiciel Zespołu Parków. Po wysłuchaniu prezentacji oraz długotrwałej naradzie jury postanowiło przyznać następujące nagrody oraz wyróżnienia (równorzędne):
- miejsce – Agata Kretschmer – Zespół Szkół w Kąkolewie
- miejsce – Dagmara Koniak – Gimnazjum w Korzeniewie
- miejsce – Oliwia Karolina Sawińska – Zespół Szkół Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile
wyróżnienie: Dominika Łuszczek – Gimnazjum w Brzezinach
wyróżnienie: Agnieszka Iwona Siwiak – Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Pobiedziskach
wyróżnienie: Mateusz Stróżyk – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Kaźmierzu
Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ uczestnicy tegorocznej edycji konkursu przygotowali bardzo interesujące wystąpienia. Prezentacje dotyczyły zarówno sławnych literatów, muzyków, duchownych czy przywódców politycznych, jak i mało znanych, lokalnych bohaterów. Cieszy fakt, że niektórzy w swoich opowieściach nawiązywali do własnych historii rodzinnych. Pojawiło się też kilka przebrań, wiele prezentacji zostało wzbogaconych o podkład muzyczny, a jeden z uczestników wykonał na instrumencie klawiszowym fragment utworu Chopina! Niektóre prezentacje przybrały formę wiersza bądź gry miejskiej, pojawiły się również samodzielnie przygotowane plakaty i liczne karty pracy. Wszystkie prezentacje uczestników tegorocznej edycji konkursu po odpowiednim opracowaniu pojawią się na stronie internetowej Zespołu Parków, na podstronie dotyczącej konkursu „Moja Wielkopolska”.
Po zakończeniu całodziennej konkursowej sesji prezentacyjnej wieczorem rozpoczęły się zajęcia integracyjne, które w tym roku miały formę warsztatów muzycznych. Pod kierunkiem Małgorzaty Witowskiej uczestnicy konkursu razem z opiekunami stworzyli jedyną w swoim rodzaju orkiestrę. Instrumentalnym popisom towarzyszył śpiew i odpowiednia choreografia, a śmiechu i radości było co niemiara.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród (sprzęt turystyczny, publikacje Zespołu Parków oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu) odbyło się następnego dnia. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy konkursu wraz z opiekunami udali się na wycieczkę krajoznawczą do Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Na początku pod opieką przewodnika zwiedzili wnętrza Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, a następnie – już w towarzystwie pracownika Zespołu Parków – udali się na spacer po sąsiadującym z pałacem rozległym parkiem, by szukać śladów wiosny w postaci kwitnących roślin runa. Później autokar przewiózł wszystkich do pobliskiego Brzóstkowa, gdzie rozpoczęła się krótka trasa piesza po Wale Żerkowskim. Wskutek rannego deszczu wędrówka po gliniastym gruncie nie była łatwa, ale trudy wynagrodziła wszystkim wspaniała panorama z punktu widokowego. Po kolejnym krótkim przejeździe autokarem uczestnicy wycieczki podzieleni na kilkuosobowe drużyny zmierzyli się z nową grą terenową Zespołu Parków – questem „Żerków – miasto na wzgórzach”. Ostatecznie wszystkim szczęśliwie udało się zdobyć upragnioną pieczątkę, a w nagrodę każdy mógł ze skrzyni zabrać na pamiątkę cząstkę żerkowskiego skarbu. Dalsza droga wiodła do Dębna nad Wartą. Tam miejscowy proboszcz, ksiądz Jacek Toś z humorem i swadą opowiedział o dziejach tego niezwykle ciekawego miejsca i jego najciekawszego zabytku – gotyckiego kościoła. Po zwiedzeniu świątyni przyszła pora na kolejny spacer – tym razem trasą prowadzącą przez piękne drzewostany na lewym brzegu Warty. Na zakończenie autokar przejechawszy przez fragment rezerwatu faunistycznego Dębno nad Wartą dowiózł grupę do Wolicy Koziej, a ostatnim punktem programu była wizyta na tamtejszej wieży widokowej. Po dniu pełnym wrażeń konkursowicze wraz z opiekunami wrócili do Lądu na obiadokolację i zasłużony odpoczynek.
Ostatni dzień warsztatów rozpoczął się od tradycyjnego punktu programu – zwiedzania pocysterskiego opactwa w Lądzie. Ci, którzy byli w klasztorze po raz pierwszy, mogli zachwycić się jego pięknem i charakterystyczną atmosferą, a nauczyciele, którzy już kilkukrotnie odwiedzali Ląd, zgodnie przyznawali, że przy każdej kolejnej wizycie dowiadują się czegoś nowego. Po powrocie do ośrodka przyszedł czas na zajęcia wikliniarskie prowadzone przez Mariusza Kaźmierczaka, podczas których można było poznać tajniki pracy plecionkarza i posłuchać opowieści na temat wikliny, jej rodzajów, sposobu pozyskiwania i obróbki. Po krótkiej części teoretycznej wszyscy z ochotą przystąpili do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy, samodzielnie wykonując wiklinowe koszyki, co większości uczestników zajęć udało się bardzo dobrze. Można śmiało powiedzieć, że tego dnia w wielkopolskim cechu plecionkarzy pojawiła się nowa, liczna grupa uzdolnionych czeladników!
Zajęcia wikliniarskie stanowiły ostatni akcent trzydniowych, intensywnych warsztatów w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Mamy nadzieję, że uczestnicy konkursu i ich opiekunowie będą dobrze wspominać ten czas. Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji „Mojej Wielkopolski” w przyszłym roku!
Piotr Basiński
Przedsięwzięcie pn. „Ekoedukacja w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu