Aktualności

24 lip 2017

Koło Turystyki Rowerowej Sigma w Dolinie Baryczy

W dniach 22-25 czerwca br. na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy odbył się Ogólnopolski Zlot „Rowerem przez Dolinę Baryczy”, którego organizatorem było Koło Turystyki Rowerowej Sigma, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

W czwartek wieczorem, prelekcję dla uczestników rajdu wygłosił pracownik Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Tematem prelekcji była historia i walory przyrodniczych największego Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy.

W piątek uczestnicy rajdu poprowadzeni przez pracownika DZPK mogli osobiście zapoznać się z charakterystycznymi i ciekawymi elementami krajobrazu parku.  Trasa rajdu obejmowała odcinek o długości 55 km. Prowadziła z Krośnic przez: Przodkowice, kompleks stawów krośnickich, rezerwat „Stawy Milickie” i wieżę widokową we wsi Grabowice. Dalej, jazda odbyła się po trasie dawnej kolejki wąskotorowej w kierunku wsi Ruda Milicka oraz po części ścieżki przyrodniczej w rezerwacie Stawy Milickie. W kolejnych etapach uczestnicy rajdu kierowali się w stronę wsi Sławoszowice i Milicza, by w końcu dotrzeć do Sułowa, gdzie mieli możliwość podziwiania lokalnych zabytków oraz pomników przyrody. W końcowym etapie trasa prowadziła przez Tracze, Postolin z rezerwatem „Wzgórze   Joanny”,  Świebodów, Wierzchowice, by ostatecznie tego dnia zakończyć się w miejscu startu – Krośnie.

Również trzeciego dnia, uczestnicy prowadzeni przez przewodnika – Włodzimierza Ranoszka, mogli podziwiać założone przez cystersów w XIII wieku stawy rybne, bogatą roślinność wodną oraz ptactwo wodne. W odwiedzanych miejscowościach oglądali domy wykonane z rudy darniowej i o konstrukcji szachulcowej. Wieczory spędzali wspólnie przy ognisku biorąc udział w konkursach sprawnościowych i krajoznawczych. Zwycięscy konkursów zostali nagrodzeni nagrodami w postaci wydawnictw oraz pucharami i medalami.

W rajdzie uczestniczyło 105 osób z różnych stron kraju. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe koszulki, metalowe znaczki rajdowe oraz wklejki samoprzylepne. Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za udział w imprezie.

Katarzyna Sierpowska

Ryszard Rurka

 

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Edukacja ekologiczna w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast