Aktualności

31 paź 2017

„W poszukiwaniu drugiej Ziemi” zajęcia z astronomii

W dniach 27-28.10.2017 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Chalinie i otwartym w kwietniu br. obserwatorium astronomicznym odbyły się zajęcia z cyklu „Pod Ciemnym Niebem Chalina” – Spotkania z astronomią pod tytułem „W poszukiwaniu drugiej Ziemi”. Udział w zajęciach wzięło 28 osób. Zajęcia rozpoczęły się wykładem „W poszukiwaniu drugiej Ziemi”, podczas których doktor astronomii Wojciech Borczyk wytłumaczył w jaki sposób naukowcy poszukują planet krążących wokół odległych gwiazd. Prelegent przedstawił różne metody ich poszukiwania oraz informacje jakie naukowcy mogą ustalić na podstawie niewielkich zmian jasności gwiazd.

Ze względu na duże zachmurzenie planowane po warsztatach pokazy nocnego nieba stały pod znakiem zapytania, jednak krótkie rozpogodzenie pozwoliło uczestnikom obejrzeć Księżyc przed pierwszą kwadrą przez trzydziestocentymetrowy teleskop newtona będący na wyposażeniu Ośrodka. Podczas obserwacji doktor Borczyk opowiedział między innymi jakie szczegóły powierzchni Księżyca możemy dostrzec przez teleskop oraz dlaczego ciemne obszary na jego powierzchni nazywamy morzami.

Po krótkiej obserwacji Księżyca uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Dlaczego niebo jest niebieskie”. Zajęcia w obrazowy sposób tłumaczyły co dzieje się ze światłem biegnącym w próżni czy przez atmosferę Ziemi. Prelegent wytłumaczył również w jaki sposób astronomowie badają skład odległych gwiazd. Uczestnicy warsztatów mogli sami sprawdzić jak wyglądają widma różnego rodzaju światła, na przykład zwykłej żarówki czy żarówki energooszczędnej. Mogli również sprawdzić jak działa camera obscura, zobaczyć jak zachowuje się światło przechodzące przez różne ośrodki i w jaki sposób światło rozprasza się w ziemskiej atmosferze.

Drugiego dnia zajęć uczestnicy odwiedzili kopułę obserwatorium i dowiedzieli się jak działa robotyczny teleskop astrofotograficzny. Następnie wzięli udział w prelekcji o astrofotografii, podczas której doktor Borczyk wyjaśnił w prosty sposób dlaczego do badań astronomicznych wykonuje się zdjęcia czarno-białe a nie kolorowe i dlaczego współcześni badacze korzystają z fotografii a nie bezpośrednich obserwacji.

Karolina Ferenc

Powiększenie
Kontrast