Aktualności

20 kw. 2017

Program badawczy rusałki admirał

Rusałka admirał (fot. Beentree, Vanessa atalanta Brok Poland 2005-CC-BY-SA 3.0)Na terenie całej Europy prowadzony jest program badawczy, którego celem jest poznanie występowania i migracji rusałki admirał. Zachęcamy do włączenia się i zgłoszenia obserwacji tego pięknego motyla.

Fot. Beentree, Vanessa atalanta Brok Poland 2005-CC-BY-SA 3.0Dotychczas zgromadzono już setki tysięcy obserwacji, ale nadal potrzebne są kolejne. Takie bogactwo danych pozwali zbadać migrację rusałki admirała z nieosiągalną do tej pory dokładnością czasoprzestrzenną. Rusałka admirał jest bardzo charakterystycznym motylem, łatwym do rozpoznania. Jest to gatunek migrujący, który co roku kolonizuje z południa środkową i północną Europę. Jesienią potomstwo motyli (drugie pokolenie) migruje ponownie na południe. Badania dotyczą wpływu czynników zewnętrznych na występowanie gatunku wraz ze sprawdzeniem, jak reaguje na zmiany klimatyczne.

Zgłoszenie powinno wskazywać czy obserwacja dotyczy dorosłego osobnika, gąsienicy, poczwarki lub jaj. Dodatkowe informacje takie jak (zachowanie godowe, czy kierunek lotu) będą również bardzo cenne.

Więcej informacji zamieszczono na stronie Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”.

Piotr Basiński

Powiększenie
Kontrast