Aktualności

13 sie 2021

Program pilotażowego zwalczania inwazyjnych gatunków obcych na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego

W tym roku na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną”, na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego rozpoczęto pilotażowy program zwalczania kolczurki klapowanej.

Kolczurka klapowana jest gatunkiem inwazyjnym o bardzo szybkim wzroście i zdolnościach wspinania się po roślinach, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia dostępu do światła innym roślinom. Gatunek ten jest uważany za jeden ze 100 najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych na terenie naszego kraju.

Owoc kolczurki klapowanej / fot. Katrin Schneider, korina.info – CC-BY-SA-4.0

Siedliska, które zostały opanowane przez kolczurkę klapowaną ulegają ujednoliceniu. W konsekwencji następuje utrata miejsc lęgowych, schronień, czy bazy pokarmowej. Dlatego bardzo ważne jest, aby ratować naszą rodzimą faunę i florę, podejmując działania mające na celu zwalczenie tego trudnego do eliminowania, inwazyjnego gatunku.

Więcej szczegółów na temat projektu znajduje się na plakacie programu.

Powiększenie
Kontrast