Aktualności

18 lip 2017

V Plener artystyczny w Czeszewie – Łąka 2017 – zakończony

V plener artstyczny w Czeszewie - Łąka 2017W dniach 10 – 13 lipca br.  na terenie Rezerwatu Czeszewski Las (Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy) odbył się V plener artystyczny artystów związanych z pracownią plastyczną Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach oraz sympatyków i zaprzyjaźnionych twórców.  Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Łąka”.  W wydarzeniu udział wzięło 22 pasjonatów sztuk plastycznych.

Twórcy pracowali na terenie rezerwatu przyrody – Czeszewski Las, Centrum Zarządzania Łęgami, Nadleśnictwa Jarocin, Lasy Państwowe,  na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „U Leny” w Orzechowie.  Prace plastyczne powstawały w technice kredki akwarelowej. Nie zbrakło warsztatów podczas których rozwijano takie umiejętności jak opracowanie formy rzeźbiarskiej w płaskorzeźbie i zastosowania mas plastycznych do wytwarzania wzorów w formie wklęsłej i wypukłej.

Zajęcia poprowadziły Julia Kaczmarczyk-Piotrowska – kurator i pomysłodawca pleneru oraz Jolanta Marciniak – uczestniczka zajęć pracowni plastycznej „Manufaktura” w Komornikach.

Plener posiada otwartą formułę i zaadresowany jest do szerokiego grona odbiorców sztuki: dorosłych i dzieci pod egidą projektu edukacyjnego pt.: „Leśne Przemiany”.  Tegoroczni uczestnicy przyjechali z Komornik, Gdańska, Wrześni, Brzegu  oraz z okolicznych miejscowości.  Na zakończenie  ogłoszono temat kolejnej VI edycji, która odbędzie się pod hasłem: „Rzeka”.

Od połowy lipca urok czeszewskiej łąki możemy podziwiać na pierwszej wystawie poplenerowej w Centrum Zarzadzania Łęgami w Czeszewie, ul. Szkolna 29, Orzechowo.  W kolejnych miesiącach wystawa będzie krążyć po kraju i trafi do zaprzyjaźnionych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych min.  Ośrodka Edukacji Leśnej LKP Lasy Beskidu Sądeckiego w Roztoce Ryterskiej. Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe.

Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach,  współorganizatorami: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Lasy Państwowe.

Relacje:

  1. rozpoczęcie pleneru – Radio Września
  2. zakończenie pleneru – Radio Września

Julia Kaczmarczyk-Piotrowska

Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach

Powiększenie
Kontrast