Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie położony jest w centralnej części Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, na skraju zalewowej doliny rzeki Warty, której malowniczy krajobraz zdominowany jest przez łąki i pastwiska z licznymi starorzeczami stanowiącymi bogactwo bioróżnorodności ptaków, płazów i roślin. Budynek Ośrodka pod względem topograficznym położony jest w powiecie słupeckim, gminie Lądek – około 25 kilometrów na zachód od miasta Konin.

Siedzibą Ośrodka jest zabytkowy, odrestaurowany dawny dwór szlachecki pochodzący z XIX w., wokół którego rozpościera się znaczny park z kilkoma pomnikami przyrody. W obrębie posiadłości Ośrodka co roku odbywa się największe wydarzenie historyczno-edukacyjne w powiecie słupeckim, czyli Festiwal Kultury Cysterskiej i Słowiańskiej.

Oferta OEP w Lądzie obejmuje głównie realizację zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w formie jednodniowych pobytów lub trzydniowych zielonych szkół oraz wycieczek autokarowych po Nadwarciańskim i Powidzkim Parku Krajobrazowym. Odbiorcami są przede wszystkim dzieci i młodzież, ale również częstymi gośćmi OEP są uczestnicy uniwersytetów trzeciego wieku. Zaplecze merytoryczne prelekcji i warsztatów oferowanych dla gości Ośrodka jest odpowiednio dostosowane do każdej kategorii wiekowej.

Oprócz zajęć edukacyjnych, obiekt stanowi także miejsce organizowania wielu konferencji, uroczystości rodzinnych lub szkoleń. Ośrodek pozostaje do dyspozycji gości przez cały rok.

Ośrodek dysponuje:
⇒ 54 miejscami noclegowymi,
⇒ salą konferencyjno- konsumpcyjną na ok. 80 osób. wyposażoną w sprzęt audiowizualny,
⇒ salą warsztatową na ok. 30 osób,
⇒ salą warsztatową na ok. 30 osób wyposażoną w komputery stacjonarne, sprzęt optyczny tj. świetlne mikroskopy dwuokularowe i stereoskopowe,
⇒ salą ekspozycyjna z eksponatami zwierząt kręgowych i bezkręgowych typowych dla krajobrazu wielkopolskich parków krajobrazowych,
⇒ punktem widokowym na dachu budynku,
⇒ bezpiecznym miejscem na zorganizowanie ogniska.

Wydarzenia organizowane przez OEP to m.in.:
pieszy rajd po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym zwany „Na Manowce”,
Wielki Dzień Pszczół,
Międzynarodowy Dzień Ziemi,
Światowy Dzień Mokradeł,
Noc Sów.

Ciekawe atrakcje turystyczne w pobliżu:
Ścieżka historyczno- przyrodnicza „Ląd- Lądek”,
Quest „Z czajką po nadwarciańskim Lądzie”,
Zespół klasztorny w Lądzie (pomnik historii),
Pałac biskupi w Ciążeniu,
      i wiele innych!

W sprawie rezerwacji lub udzielania informacji nt. zajęć edukacyjnych, pobytów lub innych wydarzeń należy kontaktować się z pracownikami Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30.

Zapraszamy!

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie

Ląd, ul. Cysterska 3, 62-406 Lądek;
tel.: 63 276 33 07
e-mail: oep_lad@zpkww.pl