Kalendarium archiwum: luty 2019

Wernisaż wystawy „Spacer FOTOPUSZCZA Zielonka”

11 lut 2019
do:
14 kwi 2019

W poniedziałek 11 lutego br. zapraszamy na wernisaż wystawy „Spacer FOTOPUSZCZA Zielonka”, podczas którego zostaną zaprezentowane zdjęcia uczestników warsztatów fotografii przyrodniczej. Uczestnicy warsztatów, których fotograficznym przewodnikiem był Tomasz Skorupka, uwiecznili przyrodę Puszczy Zielonki w czterech odsłonach: wiosennej, letniej, jesiennej i zimowej. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18:00 w Salonie FOTONATURA w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra” w Czerwonaku. W trakcie wernisażu zostaną nagrodzeni autorzy najlepszych prac. Po zakończeniu wernisażu planowane jest ognisko. Wystawę będzie można obejrzeć do 14 kwietnia br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej "Dziewicza Góra" Serdecznie zapraszamy!

PK Puszcza Zielonka

Wystawy

„Na manowce” do Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka

16 lut 2019
do:
16 lut 2019

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zaprasza na pierwszy spacer z cyklu „Na manowce”, który odbędzie się 16 lutego br. w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka. Zbiórka o godzinie 10:00 przy wiacie na parkingu LZD przy Jeziorze Zielonka (koło placu zabaw). Radzimy zabrać ze sobą lornetki, ciepłą odzież i terenowe buty. Zgłoszenia na spacer prosimy wysyłać mailowo na adres lednicki@zpkww.pl do 14 lutego br., po uprzednim zapoznaniu się z regulaminem. Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdą Państwo w Regulaminie dostępnym na stronie http://www.zpkww.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-manowce-spacery-po-wielkopolskich-parkach-krajobrazowych/. Zapraszamy!

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego z okazji Światowego Dnia Mokradeł zaprasza na spacer organizowany 16 lutego 2019 r. w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka. Tematyka mokradeł omówiona zostanie na przykładzie dostępnych obiektów terenowych. Jezioro Zielonka da nam sposobność do przedstawienia szuwaru trzcinowego, wąskopałkowego i turzycowego oraz roślinności zbiorowisk welonowych, budowanych przez chmiel i kielisznik zaroślowy. W zabagnionej dolinie zbiornika omówimy funkcje przyrodnicze torfowisk niskich jako ostoi bioróżnorodności i ważnych regulatorów atmosfery wychwytujących dwutlenek węgla. Przy miejscowej torfiarce podkreślimy znaczenie naukowe i gospodarcze torfów. Na uchodzącym do jeziora kanale będziemy obserwować niewielką tamę i ślizgi bobrowe. Na krawędzi doliny zaprezentujemy uczestnikom wyjścia wysięki wód gruntowych wykorzystywane przez dziki jako babrzyska, w tym miejscu omówione zostanie także zbiorowisko łęgu jesionowo-olszowego. Przechodząc przez mostek poświęcimy chwilę hydromorfologii Trojanki. Kolejnym punktem będzie zejście do podmokłej doliny cieku, celem przyjrzenia się bardzo charakterystycznej, kępkowej strukturze szuwaru turzycy prosowej. Na grobli stawu zaprezentujemy zasadę działania urządzenia hydrotechnicznego jaskim jest mnich, porównując go z położonymi wyżej stałymi progami piętrzącymi. Przy okazji wizyty na stawach wskażemy pozytywną dla przyrody i częściowo negatywną dla gospodarki człowieka rolę bobra. Ostatnim elementem wycieczki będzie wizyta w malowniczym olsie czyli bagiennym lesie.

Rozwiń ...

PK Puszcza Zielonka

Rajdy, imprezy sportowe

Powiększenie
Kontrast