Aktualności

18 lip 2017

Tym razem się udało – czyli III Promieński Rajd Rowerowy

III Promieński Rajd RowerowyPo niepowodzeniu z dnia 17 czerwca br., kiedy to deszcz zmusił organizatorów do odwołania imprezy, dzień 15 lipca 2017 r. okazał sie frekwencyjnym sukcesem. Na starcie rajdu stawiło się 48 osób i jeden pies. Blisko połowę uczestników stanowiły dzieci, co potwierdziło rodzinny charakter imprezy. Trasa przejazdu liczyła około 17 km i prowadziła z rynku w Pobiedziskach, przez Wójtostwo, Promienko, Górę i Jankowo do Biskupic. Ponieważ rajdy promieńskie posiadają wymiar edukacyjny dlatego i tym razem nie zabrakło na drodze przystanków, w ramach których poruszane były tematy przyrodnicze. Omówiono kwestie związane z zadrzewieniami śródpolnymi, zagrożeniem ze strony gatunków obcych czy charakterystyką olsu jako specyficznego zbiorowiska leśnego. Podczas przekraczania kanału Czachórskiego przedstawiono ekologię bobra, a przy głazie narzutowym w okolicach Pobiedzisk Letniska zaprezentowano charakterystykę rezerwatu „Dębiniec” oraz zasady powoływania pomników przyrody. Przeprawa przez Cybinę stanowiła okazję do refleksji na temat walorów krajobrazowych malowniczej doliny, zwrócono także uwagę na ciekawy element hydrologiczny jakim było mijane po drodze wywierzysko w formie helokrenu. Pozostałości średniowiecznego grodziska i porzuconego cmentarza poewangelickiego to elementy kulturowe doliny jeziora Góra, o których wspomniano na przystanku przed stromym podjazdem do wsi Góra. Ostatnim punktem na trasie był punkt widokowy w pobliżu miejscowości Jankowo, skąd można było podziwiać odsłoniętą panoramę doliny Cybiny. Było to również miejsce, w którym oprócz zrobienia wspólnej fotografii uczestnicy zapoznali się z tematyką dotycząca barwnego aspektu zbiorowisk chwastów polnych. Po około 3 godzinach od startu peleton dotarł do mety w Biskupicach, gdzie na wszystkich oczekiwał ciepły posiłek. Oprócz poczęstunku na mecie rajdu przeprowadzono test sprawdzający zdobytą wiedzę przyrodniczą, a wśród uczestników rozlosowano ciekawe nagrody rzeczowe.

Organizatorem III Rajdu Promieńskiego był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach. Rajd prowadzili pracownicy ZPKWW.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i wspaniałą postawę. Zapraszamy na kolejne edycje.

Artur Golis

Hanna Nowak

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuDofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast